MNR 6: Od czego zależy sukces (onlinowych) prezentacji?

Listen to „MNR 6: Od czego zależy sukces (onlinowych) prezentacji?” on Spreaker.

Od czego zależy sukces (onlinowych) prezentacji?

Na początku dzisiejszego odcinka chciałbym postawić bardzo ważną tezę. Otóż, w moje opinii, i to bez dwóch zdań, umiejętności prezentacyjne należą dzisiaj  do jednych z najważniejszych kompetencji biznesowych.

Nikt z nas nie ma wątpliwości, że od jakości prezentacji (czy wystąpienia) i od jakości prezentera zależy sukces wielu projektów czy rozwiązań biznesowych. Dobra prezentacja daje ogromne szanse na przeforsowanie jakichś idei czy też zachęcenie uczestników do realizacji nowych pomysłów. Niestety, słaba jakość prezentacji i na dodatek słabej jakości speaker to najprostsza droga do porażki, nieraz bardzo ciekawych pomysłów czy rozwiązań.

W czasach Covidu prezentacje stały się, moim zdaniem, jeszcze ważniejsze.

Bardzo często przejęły one rolę kontaktów bezpośrednich i bardzo często stanowią jedno z najważniejszych profesjonalnych narzędzi interakcji z klientem.

Wersja tekstowa podcastu (kliknij aby rozwinąć)

Jakiś czas temu przeczytałem zdanie, które bardzo mocno utkwiło mi w pamięci i bardzo często od tego właśnie zdania zaczynam większość moich szkoleń dotyczących prezentacji czy wystąpień publicznych.

Otóż autor powiedział, że dzisiaj nie wystarczy już tylko i wyłącznie dobrze wykonywać swoją pracę. Trzeba jeszcze umieć sprzedać jej rezultaty a najczęściej dzieje się to w trakcie różnego rodzaju prezentacji czy spotkań grupowych.

Podpisuję się pod tym zdaniem obiema rękami a ja ze swojej strony dodam jeszcze to, że prezentacje czy wystąpienia publiczne stanowią najprostszą, najtańszą i najkrótszą drogę do rozwoju własnej kariery zawodowej, czy też do budowania lub wzmacniania swojej pozycji i wizerunku w organizacji.

Od osób na coraz wyższych stanowiskach oczekuje się wręcz świetnych kompetencji prezentacyjnych. Kiedy słucham najwyższych rangą managerów to zawsze oczekuję, że ta prezentacja będzie miała jakieś znaczenie dla mnie, że speaker mnie porwie, że mnie przekona do swojego pomysłu, że zarazi mnie swoją wiarą i entuzjazmem w dany projekt czy rozwiązanie.

Widziałem wiele takich prezentacji i wiele z nich do dziś … nawet po wielu latach pamiętam bardzo dobrze. O innych natomiast, chciałbym zapomnieć jak najszybciej, bo pomimo ciekawie zapowiadającego się tematu prezentacje te były nudne jak „flaki z olejem” a speaker nie tylko sam męczył się ze swoją prezentacją, ale niezwykle skutecznie potrafił wykończyć całą publiczność.

Wszystkie te moje doświadczenia i obserwacje sprowokowały mnie do szukania odpowiedzi na pytania: Od czego w takim razie zależy sukces prezentacji? Jak to się dzieje, że niektórzy speakerzy potrafią porwać za sobą całe grupy i organizacje a innym to się nie udaje? Co sprawia, że niektóre prezentacje pozostają nam w pamięci przez lata a o innych chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć? Oraz na co warto szczególnie zwrócić uwagę w onlinowych prezentacjach czasu Covidu, aby wywołać nią pożądany efekt.

3 RODZAJE MÓWCÓW

Zacznijmy od tego, że mamy do czynienia z różnymi rodzajami mówców czy prezenterów.

Zauważyłem, że, ze względu na sposób prowadzenia prezentacji, speakerów można podzielić na trzy kategorie – dwie dosyć mocno skrajne i trzecią „mistrzowską”.

Pierwsza kategoria prezenterów to mówcy, którzy w trakcie swojego wystąpienia bardzo mocno skupiają się na treści i zawartości merytorycznej swojej prezentacji. Bardzo często są to eksperci w danym temacie (pewnie w innym przypadku nikt nie zaprosiłby ich do wystąpienia). Ich prezentacje bardzo często mają istotny wkład merytoryczny i z tego punktu widzenia mogą mieć ogromne znaczenie dla słuchaczy. Niestety bardzo często tego typu prezenterzy zapominają, że nie robią tej prezentacji tylko dla siebie. Często mają problem z nawiązaniem kontaktu z publicznością, czy dzisiaj bardziej ze słuchaczami. Ich prezentacjom brakuje lekkości i atrakcyjności. Co prawda przekazują ważne informacje, ale forma przekazu (mam tutaj na myśli np. monotonny głos, niewiele emocji w wypowiedzi albo zbyt duża koncentracja na pokazywanych slajdach) to wszystko razem sprawia, że podążanie za speakerem wymaga ze strony odbiorców ogromnego skupienia i wysiłku energetycznego. Prezentacje te są bardzo ciężkie w odbiorze.

Druga kategoria mówców to tzw. „zwierzęta prezentacyjne”. Są to osoby, które natychmiast po rozpoczęciu prezentacji potrafią skupić uwagę słuchaczy, nawiązać kontakt z odbiorcami i zbudować świetną atmosferę wokół całego spotkania. Potrafią mówić w lekki i atrakcyjny sposób. Odbiorcy słuchają ich z otwartymi ustami i wypiekami na twarzy. Jednak bardzo często brakuje tym prezentacjom struktury, logiki lub konsekwencji. Kiedy po takiej prezentacji zadasz uczestnikom pytanie:  O czym była ta prezentacja? albo Co było najważniejsze?, to uzyskasz albo bardzo różne odpowiedzi albo odpowiedź: Nie wiem! Tego typu speakerzy tak bardzo skupiają się na formie, że często zapominają o treści prezentacji i bardzo często idą na skróty na etapie jej przygotowania.

Trzecia kategoria (mistrzowska) speakerów to osoby, które w doskonały sposób potrafią połączyć ważną i istotną dla odbiorców treść z niezwykle atrakcyjną formą swojej prezentacji. Ich prezentacje są lekkie i przyjemne w odbiorze i jednocześnie mają duże znaczenie dla słuchaczy.

Pozostaje tylko pytanie: Jak to zrobić? Czy są jakieś sprawdzone patenty, które pozwalają osiągnąć taki efekt? Co mogę zrobić, żeby zapamiętywalność mojej prezentacji była możliwie jak największa?

CHECK LISTA

Bardzo często tego typu pytania zadaję uczestnikom moich szkoleń na samym początku naszego spotkania. Skoro przyjmujemy tezę, że umiejętności prezentacyjne należą do najważniejszych kompetencji biznesowych i skoro (mam nadzieję) chcesz zostać Mistrzem Prezentacji, to dobrym pomysłem byłoby zastanowić się, które z zachowań czy umiejętności speakera decydują o jego sukcesie. Zwykle proszę uczestników szkolenia o to, aby na małej kartce papieru zapisali 2-3 elementy, których szukają w każdej dobrej prezentacji. Tylko 2-3 umiejętności czy zachowania prezentera, które ich zdaniem decydują o sukcesie prezentacji. Zbieram później te odpowiedzi i tworzymy z nich CHECK LISTĘ sukcesu prezentacji. Możesz stworzyć sam dla siebie tego typu listę albo wypracować ją razem ze swoim zespołem.

Inspiracją dla Ciebie może być również to, co najczęściej pojawia się na moich szkoleniach:

– po pierwsze atrakcyjny początek przykuwający uwagę (w dzisiejszych onlinowych prezentacjach czasu covidu wydaje się to być jeszcze ważniejsze)

– logiczna, czytelna i prosta struktura prezentacji

– mówienie o trudnych lub skomplikowanych rzeczach w prosty sposób

– historie i przykłady wspierające przekaz (storytelling)

– „tłumaczenie” cyfr i statystyk na bardziej „plastyczny” język

– atrakcyjne środki audio-wizualne (filmy, zdjęcia, slajdy nieprzeładowane treścią)

– raczej interpretowanie danych niż ich prezentowanie

– quizy i pytania do publiczności

– umiejętność zarządzania czasem prezentacji

– moderowanie dyskusji

– umiejętność zarządzania prezentacją online

– świadome użycie najważniejszego środka oddziaływania na słuchaczy onlinowych prezentacji jakim jest głos speakera

– zakończenie zapadające w pamięć

Dlaczego to jest takie ważne?

Dlatego, że tego samego, czego ty szukasz w innych prezentacjach onlinowych, twoi słuchacze będą szukali w twoich prezentacjach.

Kiedy już przygotowałeś całe swoje wystąpienie, przeanalizuj je teraz pod kątem swojej CHECK LISTY i sprawdź, czy wszystkie elementy w niej zawarte występują w twojej prezentacji. Jest to najprostsza droga do tego, żeby każda twoja prezentacja zakończyła się sukcesem.

NAJWAŻNIEJSZE NA KONIEC

Na koniec chciałbym podzielić się z Tobą pewną historią, która miała miejsce kilkanaście lat temu, kiedy brałem udział jako uczestnik w jednym z najlepszych swoich szkoleń trenerskich. Trener prowadzący ten warsztat rozpoczął nasze spotkanie właśnie od pytania: Od czego zależy sukces prezentacji? Siedziało nas wtedy na sali kilkunastu przyszłych trenerów biznesu i zaczęliśmy udzielać odpowiedzi podobnych do tych z naszej CHECK LISTY. Kiedy skończyły nam się pomysły, trener powiedział :

Jeżeli mielibyście z tego całego szkolenia zapamiętać tylko jedną rzecz, to do końca życia zapamiętajcie proszę, że sukces każdej prezentacji zależy od 3 elementów. Po pierwsze od stanu emocjonalnego prezentera.

Trudno nam było się z tym nie zgodzić. Twój stan emocjonalny ma ogromny wpływ na to, czym zakończy się twoje wystąpienie. Jeżeli jesteś zmotywowany, zaangażowany i skoncentrowany to z całą pewnością ta prezentacja będzie wyglądała inaczej niż w sytuacji, kiedy jesteś znudzony, zniechęcony i rozkojarzony.

– Po drugie – kontynuował – sukces każdej prezentacji zależy od … stanu emocjonalnego prezentera. I po trzecie …

Tutaj zrobił krótką pauzę, po której wszyscy uczestnicy z dumą w głosie powiedzieli: Od stanu emocjonalnego prezentera! Ale w tym momencie trener nas zaskoczył dlatego, że powiedział:

– Nie. Po trzecie – sukces każdej prezentacji zależy od twojej umiejętności wpływania na stan emocjonalny publiczności.

I znowu musieliśmy się zgodzić. Nie mamy do końca wpływu na to z jakimi emocjami i nastawieniem uczestnicy rozpoczną Twoją prezentację, ale już tylko od nas zależy z jakimi emocjami tę prezentację zakończą. Pozostaje teraz pytanie, w jaki sposób zarządzać emocjami swoimi i słuchaczy podczas prezentacji onlinowej, ale to już jest temat na inny odcinek.

Artur Raba